İkinci Bebek Neden Mükemmeldir?

İlk bebeğiniz göz bebeğiniz olduğu bir gerçek ama ikinci kez bebek sahibi olmak daha çok eğlence demek!

İlk kez bebek sahibi olmak büyüleyici ve çok özel bir şey ama ikinci bebeğinizde farkedeceksiniz ki tüm bebekler büyüleyici ve çok özel. İkinci kez anne olduğunuzdaki fark şu: gerçekten eğlenebileceksiniz. Sadece zamanınızı yeni gelen bebeğinize ayırmayacaksınız aynı zamanda kazandığınız tecrübe ve bilgilerle en zor zamanlarda gülümsemeyi ve eğlenmeyi unutmayacaksınız.

İkinci bebeğinizde çok daha rahat olacaksınız.Birinciyi atlattınız ve nelerle karşılacağınız konusunda yeterli bir tecrübeye sahipsiniz. İlk çocuğunuzun büyüdüğüne tanıklık ettikten sonra, her detaya endişelenmeden bebekliğinin her aşamasından keyif almak çok daha kolay olacak. Ayrıca bu dönemin ne kadar kolay geçtiğini bildiğiniz için hiç bir aşamasını kaçırmamak için çok istekli olacaksınız.

Bir diğer şeyse zamanın gerçekten çok hızlı geçtiği. İlk bebeğimde durmadan saate bakıp sıkılarak eşimin eve gelmesi için dakikaları saydığımı hatırlıyorum. Ama iki tane olduklarında gerçekten sıkılmaya hiç zamanınız yok. Hatta bazen birbirleriyle çok güzel zaman geçirdiklerini göreceksiniz. Kendime verdiğim en büyük hediye büyük oğlumun artık küçük bir kardeşi olmasıydı.

İkinci kez anne olmanın bir diğer mükemmel yanı nedir derseniz siz zaten bir annesiniz. Hayatınızdaki büyük değişimi yaşadınız, yeni kimliğinizi benimsediniz, yoga taytlarınızı aldınız, bekar arkadaşlarınızın hala takılmak isteyip istemediğini düşünüp yeni bebeğinizle geçireceğiniz mükemmel zamanları mahfetmeyeceksiniz. Doğum izlerini ve sarkmış göğüsleri dert etmeyeceksiniz. Bu düşünceyi acayip rahatlatıcı buluyorum. İkincisinde hamilelikteki vücudumla gerçekten daha çok barışıktım.

Ama ikinci bir bebeğiniz olduğunda insanlar sizinle o kadar da ilgilenmeyecek. Bu sizin onlara ilkinde olmayan herşeyle başa çıkabileceğinizin güvenini verdiğinizden olabilir.

 

Zaten doğum izlerine sahip olmaktan daha güzel olan ise gerekli bütün eşyalara sahip olmanız. İkinci bebeğin ekonomik yükü çok daha az olacak. Ayrıca çoğu ‘’zaruri’’ şeylerin aslında gereksiz olduğunu farkedeceksiniz, bu sefer tuzaklara düşmeyeceksiniz.

Sadece alışveriş tuzaklarından nasıl kaçacağınızı değil aynı zamanda artık kötü tavsiyelerden nasıl kaçacağınızı da biliyorsunuz. İlk bebeğinizde herkes ve hatta onların büyükanneleri bebeğinizi nasıl besleyeceğiniz, büyüteceğiniz eğiteceğiniz ve daha nice şey konusunda öğütler verdiler.

İlkinde, tamamen yeni bir şeyle karşılaştığınızdan, tüm tavsiyeler istemeden sizin endişelerinizi artıracak ve kendinize güveninizi zedeleyecektir.Ama ikinci bebeğinizde, insanlar artık sizi rahat bırakacaktır.Bu belki de ilkinde olmayan ama artık sahip olduğunuz kendinize güven ve rahatlığınızdandır. İnsanlar kangurusunda bebeğini taşıyıp bir yandan da alışveriş arabasıyla alışverişini yapan bir kadına tavsiye vermez çünkü açıkça bellidir ki anne her şeyin üstesinden gelmektedir.

İkinci anneliğinizde, annelik olayına dahil olmaktan daha fazlası var, zaten annelerden oluşan bir arkadaş grubunuz var. Bekar arkadaşlarınız birlikte zaman geçirelim istekleri bitmedi mi ? Endişelenmeyin! Bu sefer zaten diğer arkadaşlarınız her zaman yanınızda olacaklar, artık yeni bir arkadaş grubunuz var. Her zaman anneler dünyasına girmek kolay değildir ama ikinci bebeğiniz dünyaya geldiğinde bebeğinizin gazıyla ve sizin dertlerinizle ilgilenecek fazlasıyla arkadaşınız olacaktır. Diğer annelerle birbirinize destek olmak, iki çocuğunuzun tatlı kavgalarını görmek çok eğlenceli olacak.

Ve tüm bunların en güzel yanı ne ? Sevginiz git gide daha da büyüyor. En zor günlerde bile sevginiz herşeyi iyiye çeviriyor. Birinci bebeğinizi sevdiğiniz kadar hiç bir şeyi sevemeyeceğinizi düşünürken işte ikincisiyle tanışıyorsunuz. İkisini de olabildiğine çok seviyorsunuz, ilk bebeğinizin kardeşini ne kadar çok sevdiğini görüyorsunuz ve eşinizi size bu mükemmelliği verdiği için daha da çok seviyorsunuz. Bu böyle büyüyerek devam ediyor.Eğer ikinciyi düşünme evresindeyseniz, hiç beklemeyin derim. Artık aileniz daha kalabalık olacak ama emin olun koca bir eğlence sizi bekliyor. Ama bizden uyarması, ikinci kez bebek sahibi olma fikrini o kadar çok sevebilirsiniz ki üçüncüyü düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kaynak