Sarımsaklı Ekmek Nasıl Yapılır?

Efendim hep duyarız sarımsak çok faydalıdır diye. Peki ne gibi faydaları vardır bu sasımsağın? Evet Wikipedia’ya göre sarımsak antibiyotik özelliğe sahiptir. Ayrıca grip, nezle, ses kısıklığı, astımrahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürük ve bronşite iyi geldiği söylenilmektedir. Terletici etkisi nedeniyle ateş düşürülmesine bile yardımcı olmaktadır.

İşte bu denli faydası olduğu söylenilen bir bitkinin tüketimini de artırmak gerekir. Bu nedenle biz de sizlere nasıl sarımsaklı ekmek yapabileceğinizi paylamak istiyoruz.

Malzemeler

  • 1 adet ekmek
  • 3-4 diş sarımsak
  • Yarım su bardağı kadar zeytin yağı
  • İsteğe bağlı biraz kekik ve karabiber
  • Tereyağı

Nasıl Yapılır?

Öncelikle ekmeğimizi dilimleyelim. Daha sonra dilimlediğimiz ekmekleri fırın tepsimizin içerisine dizelim.

Bu sırada sarımsaklarımızı dövelim/ezelim. Ne kadar iyi ezerseniz o kadar iyi. Ezdiğimiz sarımsaklarımızın üzerine kekik ve karabiber serpip iyice karıştıralım.

Son olarak da her bir dilim ekmeğin üzerine önce biraz tereyağı sürelim daha sonra da yapmış olduğumuz bu sarımsaklı-kekikli-karabiberli karışımdan sürelim.

Tepsimizi daha önceden yaklaşık 200 dereceye ayarladığımız fırınımıza yerleştirelim ve sarımsakların kokusu çıkıncaya ve ekmekler kızarıncaya kadar pişirelim.

Afiyet, sağlık olsun!

Resim Kaynak: Mavi Ruj

Aysin Tosun

Yemek yaparken dünyanın bütün dertlerinden uzaklaşıyorum. Yemek pişirmek bana huzur veriyor. Yeni şeyler öğrenip, öğrendiklerimi diğer insanlarla paylaşıyorum.