Tavuk Kanat

Son zamanlarda mutfakların vazgeçilmez bir lezzeti haline gelen tavuk kanat, yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanarak her sofranın baş köşesinde yer alıyor.

Yemek yemek ve dolayısıyla pişirmek, emekli ya da çalışan, bekar ya da evli, çocuklu ya da çocuksuz bütün herkes için uyumak ve nefes almak kadar yaşamın doğal bir parçası haline gelmiştir. Daha doğar doğmaz öğrenilen açlık duygusuyla birlikte var olmuştur beslenme ihtiyacı.

Zamanla Gelişen Lezzet

Yemek alışkanlıkları, kültür ve geleneklere, coğrafi yapılara ve iklimlere göre farklılıklar gösterse de tavuk yemekleri, neredeyse bütün kültürlerin severek tükettiği gıdalar arasında liste başı sayılmaktadır.

Uygun bütçe ile et ihtiyacını büyük ölçüde karşılaması nedeniyle sofralarda vazgeçilmez yerini almıştır. İster tavada olsun ister fırında, ister haşlama ister kızartma, denenmiş birçok tarif ile tavuğun etinden maksimum derecede faydalanılmaktadır.

Bir parça geçmişe gidildiğinde tavuk kanat, tıpkı tavuk boyun gibi reyonlara koyulmaya gerek duyulmayan ve sadece çorbalık adı altında değerlendirilebilen bir gıda olarak bilinirdi. Bu geçişe ev sahipliği yapan 90’lı yıllar, tavuk kanat yemeklerinin en güzel denemelerine şahitlik etmiştir ve günümüzde mükemmel hâline ulaşmıştır. Hâlâ da çeşit çeşit malzemelerle bir araya getirilerek gelişmeye ve farklı yorumlar kazanan tariflerle pişirilmeye devam etmektedir.

Her Sofraya Özgü Tavuk Kanat

Okul çağındaki çocuklarınıza özel öyle yemekler vardır ki büyüdüklerinde bile o yemeği her yediklerinde çocukluk dönemlerine geri dönerler. Her lokmada çocukluk yıllarındaki masum duyguları yeniden yaşayarak derin bir coşkuyla iç çekerler. İşte o coşkuyu yaşatacak en güzel sebebin adıdır “tavada tavuk kanat”.

Ansızın kapınız çaldıysa ve karşınızda sevinçle ağırlayacağınız sevdiklerinizi gördüyseniz hiçbir telaşa yer vermeyen nefis fırında patatesli kanat imdadınıza yetişecektir. Ne de olsa genellikle her evin dondurucusunda hazır bekleyen bir tavuk ürünü bulunmaktadır.

Pratik ve Hızlı

Tavuk etinin çabuk pişmesi sayesinde yapılışı en kolay et yemeği olması muhtemel olan tavuk kanat, hayatımızı kolaylaştıran enfes bir buluş olmuştur. Tavuk kanat; fırında, tavada, tencerede, siz nerede isterseniz oradadır. Her çeşit sebzeye de uyum sağlayan tavuk kanatları yerken on parmağınızı bulaştırarak sofranızda eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Marketten aldıktan sonra hemen paketini açarak yıkayıp süzerek tuz, karabiber, kekik, pul biber ve biraz süt; biraz da zeytinyağı ile marine ettiğiniz tavuk kanatları fırına atıp kısa harika lezzetin tadına varmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz, fırına sürmeden önce haşladığınız kanatları sade olarak fırınlayıp piştikten sonra biraz barbekü sosla da karıştırabilirsiniz. Ayrıca haşlama suyunu da çorba ya da pilav veya her ikisinin yapımında değerlendirebilirsiniz.

Birbirinden güzel tavuk kanat tarifleri, daha nice yemek tarifleri ve mutfaklarınızda fark yaratabileceğiniz çok faydalı bilgiler için www.herkessofraya.com adresini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Mehmet A.

Yemek pişirmek huzur veriyor.